Je zaneprázdnenou advokátkou, ktorá musí byť k dispozícii na telefóne takmer neustále. Advokácia je podľa jej slov flexibilná práca, ktorá často neznesie odklad. Mgr. Ing. Eva Nemšáková, partnerka poradenskej skupiny KRESTON SLOVAKIA, má skutočne široký profesionálny záber.
Vyštudovali ste právo a ekonómiu. Prečo práve tieto odbory, a prečo dva naraz, veď sú dosť náročné aj jednotlivo?
Rodičia ma viedli k ekonómii, no nakoniec som sa v osemnástich rozhodla pre právo. Avšak tá ekonomika má stále ťahala, a preto som chcela aj v tejto oblasti mať príslušné vzdelanie. Takže som sa nakoniec rozhodla vyštudovať ešte aj ekonómiu. Pre mňa to bola prirodzená cesta. V praxi som zistila, že je naozaj vždy pre právnika veľká výhoda, keď rozumie aj ekonomickým témam. Napríklad prepojenosť obchodného práva a daňovej sféry je veľmi veľká.
Vo firme pracujete ako advokátka, popíšte nám, čo všetko obnáša Vaša práca, čo všetko riešite?
Práca advokáta je naozaj rôznorodá. Stretávam sa s rôznymi typmi právnych problémov a v rôznych oblastiach. Z klasickej sporovej agendy, s ktorou si ľudia bežne spájajú prácu advokáta, je to napríklad usporiadanie vzťahov medzi susedmi, spotrebiteľské spory alebo oblasť rodinného práva. Snažíme sa mať v našej kancelárii agendu, ktorá sa týka bežného občana, avšak gro našej činnosti je zamerané na komerčné subjekty. A preto sa väčšina nášho poradenstva špecializuje na oblasť obchodného práva. Takisto riešime rôzne akvizičné či developerské projekty a najčastejšie sa v rámci našej poradenskej skupiny Kreston Slovakia sa venujeme aj daňovo- právnym a ekonomickým témam.
Spomenuli ste a rodinné právo, Úrad komisára pre deti vo svojej správe za rok 2024 konštatuje, že najväčší počet podnetov sa týkal rodičovských konfliktov, problémov týkajúcich sa styku s oboma rodičmi po rozvode, nezákonného premiestnenia detí cez hranice. Čo si myslíte, prečo je to tak?
Legislatíva týkajúca sa maloletých detí je síce široko rozvetvená, ale do určitej miery je spojená s flexibilitou nášho súdnictva a jeho nízkymi kapacitami. Nemáme napríklad špecializované sudy, ktoré by sa zaoberali len mladistvými. Táto agenda sa rieši v rámci všeobecnej agendy súdov. Síce je tam možnosť špecializácie sudcov v rámci rodinného práva, ale vo všeobecnosti neexistuje súdnictvo zamerané len na deti a mladistvé osoby. Dosť často potom vidíme v rámci jednotlivých prípadov, ktoré zastupujeme, určité systémové chyby, ktoré súvisia práve s nedostatočnými kapacitami, či už ide o úrad kurately alebo samotný súdny proces.
Manželia, ktorí sa rozvádzajú sa aj sťažujú, že veľmi dlho trvá, kým súd rozhodne o tom, ako bude prebiehať styk s dieťaťom potom, čo sa rozviedli.
Áno, spravidla sa kvôli tejto otázke predlžujú aj samotné konania o rozvode. Pritom pre ľudí sú vzťahy s deťmi veľmi citlivá téma. Často krát rodičia nevyužívajú služby advokáta alebo služby mediátora. Snažia sa dohodnúť v rámci súdneho sporu, respektíve pokiaľ sa dohodnúť nevedia, tak potom rozhoduje sudca. A zvyčajne to robí podľa nejakých objektívnych ukazovateľov, ktoré v rámci pojednávania vyšli najavo. No nie vždy sú potom rodičia s výsledkom takéhoto sporu spokojní. Preto sa často krát robia opakované odborné posudky, opakované súdne pojednávania, aby sa vyriešili potreby dieťaťa dostatočne.
Čo bol pre vás doteraz taký najťažší oriešok, čím ste sa museli naozaj veľmi silno popasovať, či už z toho rodinného práva alebo z komerčnej sféry?
Pre mňa veľkou výzvou – ešte v čase, keď som bola začínajúca advokátka, bolo určite zazmluvňovanie jedného z najväčších obchodných centier v Bratislave. To bola naozaj „silná“ profesijná skúsenosť. Zastupovala som vlastníka budovy, ktorý prenajímal svoje obchodné priestory a niektoré negociácie, najmä so zahraničnými obchodnými reťazcami, boli naozaj výzvou aj pre mojich skúsenejších kolegov.
Keďže v rámci mojej praxe sa dlhodobo venujem najmä obchodno-právnej agende, častokrát riešim pre klienta komplexné právne poradenstvo súvisiace so zmenou štruktúry jeho podnikania alebo finančnými problémami, ktoré vznikli z jeho obchodnej činnosti. Takýchto projektov mám za sebou niekoľko a každý je niečím špecifický, každý dokáže človeka profesijne aj po ľudskej stránke posunúť dopredu.
Ako sme sa dozvedeli, obracajú sa na vás aj takzvané prepojené osoby – to znamená, keď podniká matka a dcéra spolu na jednom trhu alebo na viacerých trhoch. To sú tie rodinné firmy, o ktorých sa pred nejakým časom dosť hovorilo?
Áno, v oblasti prepojených osôb, ktoré voláme aj vzťah matky s dcérou, existujú určité daňové a právne predpisy, ktoré sa musia dodržiavať. Čo sa týka rodinných firiem, musím povedať, že napriek tomu, že status rodinnej firmy posledný rok existuje už aj v rámci legislatívy, tento inštitút nie je až tak zaujímavý. Nevyužíva sa toľko, ako by mohol. Je to preto, lebo má niekoľko obmedzení, respektíve neplynú z neho nejaké väčšie výhody pre podnikateľov. Takže väčšina podnikateľov, ktorá vlastní rodinné firmy, tento inštitút alebo štatút rodinnej firmy nevyužíva. Podľa mňa je to škoda. A ak by existovali určité daňové benefity alebo bol nastavený systém prijateľnejší v prospech rodinných firiem, bol by to určitých segmentoch zaujímavých hráč na trhu. Motivovalo by to zároveň viacero rodín založiť si takýto typ podnikania.
Čo vy osobne považujete zatiaľ za váš najväčší úspech?
Myslím si, že v pracovnej oblasti je to určite to, že sa nám podarilo etablovať značku našej spoločnosti na Slovensku. Patríme celosvetovo medzi top poradenské siete. Sme veľmi radi, že Kreston Slovakia sa etabloval na slovenskom trhu, rozvíjame sa tu v súčasnosti u štvrtý rok. To je jeden z mojich najväčších úspechov. Po súkromnej stránke je to určite môj syn, ktorý je taká moja radosť v osobnom živote. Ale musím povedať, že náročná práca advokátky a starostlivosť o syna sa dá zvládnuť len vďaka podpore a pochopeniu od mojej rodiny. Pozícia, ktorú zastávam je časovo veľmi náročná. Nie, nemusím od – do sedieť v kancelárii, ale napriek tomu pracovné veci musím vyriešiť. Ja s úsmevom vravím, že som doma taký telefonista. Naozaj dosť často mávam telefonické hovory aj v neskorších nočných hodinách a musím byt k dispozícií na telefóne. Keďže advokácia je naozaj veľmi flexibilná, žiada si promptne vyriešiť niektoré záležitosti. Síce, niekedy si ten pracovný čas môžem manažovať aj sama, ale niekedy tie okolnosti rozhodnú za mňa. Aj doma musím častokrát riešiť prácu.
Ako najradšej oddychujete, ako si najlepšie dobijete baterky?
V zime veľmi rada lyžujem, aj tieto jarné prázdniny sme boli so synom lyžovať. Na jar alebo v lete sa veľmi rada vŕtam v zemi a troška tak záhradníčim. Väčšinou pestujem kvety, to je moje potešenie. Mám veľmi rada levandule, astry alebo hortenzie. Ruže doma nemáme. Tie by som veľmi chcela tiež. Z bezpečnostných dôvodov, keď bol syn ešte veľmi malý, sme ich nenasadili, a potom sme sa už k nim nedostali. Ale vo všeobecnosti platí, že kvety, najmä keď kvitnú – to je moje.
Redaktorka: Viera Mašlejová